Mój motoryzacyjny styl życia

Minusowe temperatury – obowiązkowa zmiana opon

Prawo nie nakazuje kierowcom zmiany opon. To poczucie bezpieczeństwa oraz dbałość o komfort jazdy sprawiają, że wielu kierowców wiosną i jesienią zmienia opony na te, które będą odpowiednie do nadchodzących warunków. Dlaczego wymiana opon jest tak ważna?

  1. Przede wszystkim bezpieczeństwo
    Wielu kierowców, których zastała nagle zima przekonało się, iż jazda na letnich oponach to prawdziwe wyzwanie. Opony tracą przyczepność, na oblodzonej nawierzchni ślizgają się, a kierowca ma poczuje, że traci kontrolę nad autem. Z kolei ci co nie zmienili opon zimowych na letnie – szybciej je ścierają, tym samym posłużą one o kilka/kilkanaście miesięcy krócej. Takie opony kiepsko radzą sobie również w wysokich temperaturach, co szybko można na nich zauważyć.
  2. Gdzie wymienić opony?
    Wulkanizacja zajmuje się wymianą opon i to przez cały rok. Nie tylko przy zmianie pór roku, kierowcy odwiedzają ten zakład. Zdarzają się także takie wypadki, jak przebite opony czy odklejające się bieżniki, które wymagają szybkiej i sprawnej interwencji. Wulkanizator przy każdej wymianie opon – dokładnie je ogląda, określa ich stan oraz sprawdza koła. Gdy opony lata świetności mają za sobą – niewątpliwie usłyszy to kierowca, który wówczas powinien jak najszybciej zaopatrzyć się w nowy komplet.
  3. Czy opony całoroczne nie wymagają zmiany?
    Jak sama nazwa wskazuje, opony całoroczne zwane także uniwersalnymi – nie wymagają wymiany ani wiosną, ani jesienią. Jednak, takie opony nie posiadają tak dobrych parametrów jak ich sezonowe wersje. Wielu kierowców nie ma do tych opon przekonania, a statystyki wskazują, iż ich cena oraz parametry bezpieczeństwa nie zachęcają do kupna.

Wymiana opon to obowiązkowa czynność każdego kierowcy – taka. Warto o tym pamiętać, gdyż ich jakość i parametry wpływają na bezpieczeństwo nie tylko samego kierowcy i pasażerów, ale i innych użytkowników dróg. Zarówno cena, jak i tempo wykonania tej usługi jest korzystne, dlatego warto z niej skorzystać w profesjonalnym zakładzie wulkanizacyjnym.

Scroll To Top