Mój motoryzacyjny styl życia

Jak zorganizować przewóz towarów

Sprawna organizacja transportu drogowego jest procesem wieloetapowym, którego celem jest szybka dostawa towarów od producenta lub dystrybutora do klienta.

Etapy organizacji transportu drogowego

transport drogowy

Transportem samochodowym i dostarczaniem towarów zajmują się specjalistyczne firmy z sektora TSL (transport-spedycja-logistyka). Ich zadaniem jest takie zorganizowanie przewozu, by przesyłka dotarła w wyznaczonym terminie. Obecnie transport drogowy realizowany jest na zasadzie od drzwi do drzwi, co znacznie skraca czas dostawy.

Pierwszym etapem jest rozpoznanie potrzeb klienta, czyli jaki towar i w jakiej ilości będzie chciał przewieźć. Od tego zależy wybranie odpowiedniego przewoźnika i samochodu.

Kolejne działania związane są z opracowaniem optymalnej trasy pod względem czasu i kosztów. Przy planowaniu trasy trzeba uwzględnić niezbędne przerwy dla kierowców wynikające z obowiązujących przepisów, wybrać drogi szybkiego ruchu, przeprawy promowe. Pod uwagę trzeba też brać ewentualne połączenie różnych środków transportu i zawiązany z tym przeładunek towaru na statek. Najlepsze produkty znajdziesz na https://logit.com.pl/uslugi/organizacja-transportu/.

Ostatnim etapem przygotowawczym jest skompletowanie wszystkich koniecznych dokumentów jak list przewozowy, potwierdzenie odbioru i dostawy towaru, dokumenty celne. Dopiero wtedy można przekazać je kierowcy i rozpocząć przewóz towaru.

Najczęściej organizacją konkretnego zlecenia zajmuje się wyznaczony logistyk, on też później monitoruje przebieg transportu. Taka organizacja eliminuje ewentualne błędy w procesie przygotowawczym.

Scroll To Top