Mój motoryzacyjny styl życia

Czy opona całoroczna to dobry pomysł?

opony samochodowe

Wraz z pojawienie się pierwszych oznak jesieni, wielu kierowców jak co roku zastanawia się nad tym, czy warto kupować kolejny raz opony zimowe. A może lepszym wyjściem będzie kupienie po prostu opon wielosezonowych? Kuszą ich np. opony Goodyear Vector 4seasons G2, które są w stosunkowo dobrej cenie na, a zbierają bardzo pozytywne oponie i recenzje. To jak to w końcu jest z tymi oponami wielosezonowymi?

Jak to działa?

Każdy kierowca wie, że zmiana pory roku wymaga stosowania osobnych opon. Zima to czas, gdy szuka się przyczepności, więc zamienia się opony na zimowe, które posiadają o wiele lepszy bieżnik i mieszankę gumy, powodując zwiększenie poziomu przyczepności. Lato natomiast to okres, gdy temperatura jest bardzo wysoka i przez to opony szybciej ulegają zniszczeniu. Powoduje to z kolei, że szuka się dobrej przyczepności, lecz także trwałych i odpornych na zużywanie się w takich gorących warunkach. opona wielosezonowa natomiast stoi pośrodku nich. Sprawuje się przyzwoicie zarówno w ziemi, jak i w lecie.

Czy warto?

Powstaje jednak pytaniem, gdzie jest haczyk? Czym opona Goodyear Vector 4seasons G2 różni się od opony letniej lub zimowej w praktyce? Okazuje się, że różnic nie ma wcale tak wiele. Podstawową z nich jest fakt, że opona wielosezonowa nie może pracować ani w skrajnych zimowych warunkach, ani w gorących. Jej najlepsza temperatura pracy to około -10 i plus 20 stopni. Powoduje to, że doskonale nadają się one do właściwie całego roku jazdy, ponieważ rzadko kiedy temperatura przekracza te właśnie widełki.

Scroll To Top